4 Ιανουαρίου 2019

Σε ποιες έξι πόλεις θα λειτουργήσει το νέο Διεθνές Πανεπιστήµιο της Ελλάδος

Τον Φεβρουάριο ψηφίζεται ο νόµος για το νέο ∆ιεθνές Πανεπιστήµιο Ελλάδος που θα έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη και τµήµατα σε έξι πόλεις της Βόρειας Ελλάδας. Αυτό επεσήµαναν ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Παιδείας σε σύσκεψη που είχαν στη Θεσσαλονίκη µε τους πρυτάνεις των ιδρυµάτων που θα απαρτίζουν το νέο πανεπιστηµιακό ίδρυµα.

«Έως τα µέσα Ιανουαρίου θα έχουµε βγάλει σε διαβούλευση το νοµοσχέδιο, το οποίο στη συνέχεια θα ακολουθήσει τις κοινοβουλευτικές διαδικασίες και θα ψηφιστεί στα τέλη Φεβρουαρίου» είπε ο κ. Γαβρόγλου. Σε ό,τι αφορά τον χρόνο έναρξης της λειτουργίας των νέων τµηµάτων του πανεπιστηµίου ανέφερε πως «υπάρχει ένα οµόφωνο πόρισµα, το οποίο προσδιορίζει και τους χρόνους έναρξης των νέων τµηµάτων, ένα µεγάλο ποσοστό θα είναι στο µηχανογραφικό του 2019 και τα υπόλοιπα θα είναι το 2020 και το 2021».

Το πανεπιστήµιο θα έχει 31 τµήµατα και 7 σχολές, µε περίπου 500 µέλη ∆ΕΠ. Για τους Έλληνες η φοίτηση θα είναι δωρεάν, ενώ ξένοι φοιτητές θα µπορούν να εγγράφονται στα αγγλόφωνα τµήµατα που θα λειτουργούν.

Οι επτά σχολές που θα περιλαµβάνει το νέο πανεπιστήµιο θα είναι οι εξής:

1. Μηχανικών, µε έδρα τις Σέρρες και λειτουργία σε Σέρρες και Θεσσαλονίκη.
  2. Οικονοµικών, η οποία θα λειτουργήσει σε τρεις πόλεις, και συγκεκριµένα σε Θεσσαλονίκη, Σέρρες και Καβάλα.
  3. Ανθρωπιστικών Σπουδών, η οποία θα λειτουργήσει µόνο στη Θεσσαλονίκη.
  4. Επιστηµών Υγείας, που επίσης θα λειτουργήσει µόνο στη Θεσσαλονίκη.
  5. Γεωπονίας, µε έδρα τη ∆ράµα και λειτουργία σε ∆ράµα και Θεσσαλονίκη.
  6. Σχεδιασµού, η οποία θα λειτουργήσει σε Σέρρες και Κιλκίς.
  7. Φυσικοµαθηµατική, η οποία θα λειτουργήσει στην Καβάλα.

Πηγή: ethnos.gr

Έλα κι εσύ στο zoom.edu.gr

Τον μεγαλύτερο οδηγό αναζήτησης σχολών στην Ελλάδα

Παρουσίασε
τη σχολή σου

Δείξε αναλυτικά
τα δίδακτρά σου

Επικοινώνησε άμεσα
με νέους μαθητές

Copyright © zoom.edu.gr - All rights reserved.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση, η αναπαραγωγή, ολική, μερική ή περιληπτική ή κατά παράφραση ή διασκευή απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιονδήποτε τρόπο, ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια. Νόμος 2121/1993 και κανόνες Διεθνούς Δικαίου που ισχύουν στην Ελλάδα.